Animalia.pl :: Internetowy serwis o zwierzętach, sklep zoologiczny

środa, 03 września 2014

Towary: 0 szt.
Wartość: 0.00 zł
Zaloguj się
Nowy użytkownik
Koty - karmy i akcesoria dla kotów
Psy - karmy i akcesoria dla psów
Konie i jeździectwo - sprzęt i akcesoria
Rybki - karmy i akcesoria akwarystyczne
Ptaki - karmy i akcesoria dla ptaków
Gryzonie - karmy i akcesoria dla gryzoni
Króliki - karmy i akcesoria dla królików
Gady i płazy- karmy i akcesoria dla gadów i płazów
Fretki - karmy i akcesoria dla tchórzofretek
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji
Stawy i oczka wodne - akcesoria do wyposażenia i pielęgnacji

nowy temat
Re: Rysio ciągle chory, proszę o poradę, pilnie!!!
28 marca 2011 18:42
Autor: dr_kawski  (Posty: 5171, Ekspert)  Zobacz galerię tego użytkownika
Agnieszka_Z napisał(a):
piszę ten post już 3 raz, bo mi się kasuje ciągle... do 3 razy...
postaram się w skrócie: Rysio przyszedł do nas 2 miesiące temu czołgając się po sniegu chory, wygłodzony, złapaliśmy, nie umie się zachować przy innych kotach, wychowywał się bez kotów na bank, nie umie polować, ktoś go wyrzucił lub uciekł... Vet powiedział że może będzie trzeba go uśpić, ale dał Betamox. Kot nie mógł chodzić za bardzo, ba stać o własnych siłach, brak koordynacji ruchowej, problemy ze skakaniem, przekrzywiona główka na bok cały czas. Potem była druga wizyta i drugi Betamox, (kot wciąż chory, jakby przeziębiony.)
Po 10 dniach było dużo lepiej. Wyglądał na zdrowego, jedynie krzywa główka i problemy z koordynacją ruchów na zakrętach i problem ze skakaniem. Kastracja była przymusowa. (śmród był nie do wytrzymania). Kot poszedł na podwórko. Po jakimś czasie pogryzł się z kotami (lub one go pogryzły, bo on leci do każdego kota i wącha go całego jak dziki). Z moimi kotami (4 szt) też są spięcia, bo on nie umie się w ogóle 'zachować" po kociemu...
Od tego czasu siedzi w domu (2 tyg). Na początku rany goiły się szybko, wycisnęliśmy roppę, zdezynfekowaliśmy, miał lekki katar. Lecz nie przechodzi mu. Kilka dni temu zauważyłam wynicowany odbyt, ale dziś już widzę ze się chowa. Oczy miał i ma cały czas ładne. Nawet nie załzawione, ani nic. Nosek też ładny, bez ropku dookoła. Jedynie katar, kicha gilkami i czasami kaszle. Na początku miał giegunkę ale dostaje pau d'arco cały czas (odrobinkę) i zastopowała się już po pierwszym podaniu. Codziennie ładna kupka. Kot je bardzo dużo. Pije bardzo dużo. Dużo śpi.
Myśleliśmy ze to lekkie przeziębienie i z powodów finansowych odwlekaliśmy wizytę u Veta. Dostaje echinaceę, pau d'arco, psyllium, brobiotyk (wszystko w odpowiednich dawkach),
Na innym forum dostałam info że kot ma koci katar, a inna osoba powiedziała że to może być Chlamydofiloza.
Wczoraj spanikowałam bo zaczął dziwnie oddychać, jakby rzęzić, było póżno. Miałam w domu Unidox, więc dałam (50mg 1 x dziennie), dziś dostał drugą dawkę. Najwcześniej możemy iść do veta jutro... jakoś damy radę...
Bardoz proszę o poradę, jakie badania należy wykonać, co podejżewać, jak sie zachować??? Nie mam zaufania do tutejszej kliniki a jest w mieście tylko 1. Jak będę wiedziała co zrobić, to ta wizyta bedzie miała większy sens, bo obawiam, się ze znowu dostanie jedynie Betamox i może Vet powie że trzeba go uśpić...
Daję mu dużo żółtek (witaminy) tzn 3-5 dziennie, echinaceę od 4 dni, przez cały czas dostawał (2 tyg.) pau'darco, probiotyk, psyllium, je surową wołowinę i suche ma cały czas w misce (Acana+RC Hairball Protect). Nie wiem czy ten kaszel u niego to od płuc, czy kłaczki... kaszle tylko czasami, rwie go wtedy aż z jelit jakby chciał zwymiotować, ale nie wymiotuje, raz zwymiotował pianą. staje i spuszcza głowę do dołu. I kaszle wtedy jakby chciała coś wyksztusić, kończy się to odksztuszeniem czegoś i połknięciem... dostał raz nawet parafinę.
po wzięciu wczoraj perwszy raz Unidoxu zaraz poszedł spać, spał cała noc cięzko dysząc. wstawałtylko jeść pić, kuweta i spał do 1. po południu wstał, zjadł, umył się i pierwszy raz od 2 tyg chciała bardzo wyjść na dwór... oczywiście nie poszedł. teraz już tak nie dyszy jak wczoraj. mam wrażenie że mu lepiej. ale głównie śpi cały czas. zauważyłam wczoraj że kicha z odrobinką krwi. czy to od echinacei??? za duża dawka? ja tam mam od echinacei.
Pewnie jest Pan w szoku, co ja tu się w doktora bawię, ale na serio robiłam co mogłam, bo dopiero jutro mozemy iść do veta a i tak bez wyżeczen się nie obejdzie... myśleliśmy ze to od pogryzienia ma ten katar bo jest osłabiony i że mu przejdzie jak posiedzi w cieple... sprawy się jednak skomplikowały, zmyliło nas i myli cały czas to, że kot je bardoz dużo, pije, normalnie robi kupkę, nawet bawi się z nami i swoją myszką... myśleliśmy ze dochodzi do siebie...
bardzo proszę o porade o te badania jakie wykonać i co to moze byc? czy dawać mu ten Unidox dalej? czy dawać go reszcie moich kotów jeśli to Chlamydia? czy ja i mój partner też musimy brać, czy mogliśmy sie zarazić od kota? a potem kot od nas znów mogłby???
czy podawać echinaceę? czy lepiej beta glucan? czy to i to???
co robić i jak mu pomóc?
Agnieszka.

Witam!

Dorosły kocur po kastracji traci swe kocurze zachowania w ciągu 3 miesięcy, a nawet dłużej. Potem jest bardziej spolegliwy w relacjach z innymi kotami. Zatem jest szansa, że teraz z czasem nauczy się współistnieć z innymi mruczkami.

Z uwagi na problemy żołądkowo-jelitowe kot powinien jeść wyłącznie weterynaryjną karmę leczniczą tzw. jelitową np.: „Royal Canin Feline Gastro Intestinal” lub „Hill’s Feline i/d”.

Ze względu na to, że kot ma problemy ze zdrowieniem oraz dużo je i pije, konieczne jest wykonanie pełnego badania moczu i krwi.

Moim zdaniem, żeby diagnostyka miała jakikolwiek sens, należy jutro kotu, zrobić pełne badania krwi i moczu. W przypadku moczu mam na myśli badanie organoleptyczne i fizykochemiczne moczu oraz badanie mikroskopowe osadu moczu i badanie wskaźnika kreatynina/białko w moczu. W przypadku krwi, mam na myśli „Badanie przesiewowe duże kot/pies”, wraz z ręcznym rozmazem krwi (ocena mikroskopowa rozmazu) oraz: T4 całkowita, elektroforeza białek i odpowiednie testy immunologiczne (FIP, FIV, FeLV itd.).

„Badanie przesiewowe duże kot/pies” oznacza następujący zestaw badań: α-amylaza, AP, AST, białko całkowite, bilirubina całkowita, chlorki, cholesterol, CK, fosfor nieorganiczny, fruktozamina, GLDH, glukoza, γ-GT, kreatynina, LDH, lipaza, magnez, mocznik, potas, sód, trójglicerydy, wapń + pełna morfologia z analizatora automatycznego.

Po uzyskaniu wyników badań, zapewne będzie wiadomo co dalej robić i jak leczyć.

Doksycyklina (np. Unidox) jest lekiem z wyboru we wszelkich „katarach kocich” i powinna być podawana w pierwszej kolejności. Państwo nie musicie (nie ma takiej potrzeby) brać Doksycykliny. Okres podawania Unidox’u powinien zależeć

Kota, z uwagi m.in. na sporadyczny kaszel i to, że do niedawna się włóczył, należy solidnie odrobaczyć (na dwa tempa), najlepiej zacząć preparatem Milbemax, a po tygodniu podać Stronghold. W razie potrzeby po miesiącu cykl ten można powtórzyć.

Krew z nosa jest najprawdopodobniej skutkiem kataru (podrażnienia i uszkodzenia śluzówki nozdrzy).

Sądzę, że beta-glukan będzie lepszym immunomodulatorem od echinacea. Oczywiście, oba preparaty można i należy podawać równocześnie.

Oprócz antybiotyku i odpowiedniej karmy leczniczej należy podawać jeden z przeciwbiegunkowych preparatów zawierających probiotyki i prebiotyki np.: „Z laboratorium dr Seidla Probiotyk Provita 15 dawek”; „PROTEXIN Pro-Kolin + 30ml prebiotyk/probiotyk dla psów i kotów”; „APTUS APTOBALANCE”; „APTUS ATTAPECTIN”.

Pozdrawiam,
Szczepan Kawski
(i 12 kotów oraz 2 psy)
Kontakt w sprawach naglących:
e-mail: dolittle@op.pl
www.weterynarz-radzi.pl
tel. 693-944-682
Aby pisać na forum, musisz się zalogować! usuńcie post
<< poprzedni post następny post >>
Rysio ciągle chory, proszę o poradę, pilnie!!!
24.03.11 18:52
25.03.11 00:08
25.03.11 13:53
25.03.11 14:06
              Re: Rysio ciągle chory, proszę o poradę, pilnie!!! dr_kawski
28.03.11 20:14
28.03.11 20:05
26.03.11 11:34
26.03.11 14:32
28.03.11 20:29
28.03.11 18:42
28.03.11 22:12
29.03.11 11:10
29.03.11 21:43
31.03.11 12:05
04.04.11 22:55
20.04.11 15:25
Copyright © 2004-2007 Animalia.pl - wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu. Kontakt z nami.
Animalia.pl korzysta z plików cookies. Aby dowiedzieć się do czego je wykorzystujemy kliknij tutaj.